Atakent Duygu Demeti Anaokulu

Atakent Duygu Demeti Anaokulu

Duygu Demeti Anaokulu: Başarı ve özgüven bir arada

Okul öncesi eğitimde çok önemli olan anaokulları, çocuklarımızın sağlıklı ortamda iyi bir eğitim alması amacıyla yolladığımız yerlerdir. Anaokulları, çocuklarımızın gelişimine sağladığı faydaların yanında çalışan ailelerin yardımına koşan eğitim yuvalarıdır. Ümraniye Atakent’te faaliyette bulunan Duygu Demeti Anaokulu’na yaptığımız ziyarette Okul Müdürü Rukiye Kutlu ile çalışmaları konusunda sohbet ettik.

-Bize biraz kendinizden ve yaptınız bu güzel işten bahseder misiniz? Birden fazla çocuğu geleceğe hazırlamak nasıl bir uğraş ve duygu?

Biz şu ana kadar yaptığımız etkinliklerle sayısız çocuğu geleceğe hazırladık. Ben, çocukların 0-6 yaş arasında edindikleri bilgilerden çok sosyal çalışmalarına daha çok önem veririm. Bunun nedeni ise bilgi her zaman her yerde çok kolay bir şekilde öğrenilir fakat çocuk bir topluma çıktığında kendini iyi ifade edemediği zaman içine kapanık ve hep bir adım geride durur.

-Duygu Demeti Anaokulu’nda eğitim görecek olan minikleri neler bekliyor?

Çocukların geleceğe en güzel şekilde hazırlanmasında önemli olan bilgi ve eğitim dışında o çocuğun fiziksel ve sosyal becerilerini ortaya çıkarmak, özgüvenini en iyi şekilde sağlayacak etkinlikler yaptırılmasıdır. Biz eğitimimizi elbette bir kenara koymuyoruz ama hem kültürel hem de sanatsal etkinliklerin çocuklar için daha etkili olduğunu düşünerek ağırlığımızı bu yönde veriyoruz.

-Sorunlu olarak düşündüğünüz çocuklar ile ilgili ne tür çalışmalar yapılmalıdır?

Bazı aileler hiperaktif, içine kapanık veya başka problemleri olan çocuklarını çalıştıklarından dolayı değil sırf baş edemediklerinden dolayı okula vermekte. Biz bu tür problemlerle gelen öğrencilerimize ayrı bir eğitim vererek onların her türlü sağlığını korumaya çalışıyoruz. Çocuk diğer akranları gibi davranışlar sergilemeye başladığında tüm etkinliklere ortak katılmaya başlamakta. Bir aile ne kadar özen gösterirse göstersin, ne kadar güzel yetiştirirse yetiştirsin evinde hiçbir kuralı uygulatamaz. Çocuklara ise bu yıl vereceğimiz eğitimi yarışmalar, çocuk tiyatroları, piknik, sinema, yüzme gibi çeşitli etkinliklerle desteklemeyi düşünüyoruz.

Çocuklarını okul öncesi kurumlara veren ailelere ne tür tavsiyelerde bulunuyorsunuz? Onlardan ne tür beklentileriniz oluyor?

Eğer aileler çocuklarının güzel bir eğitim almasını istiyorsa hem bizim kurumumuz hem de diğer kurumları gezerken dikkatli olmaları lazım. Öncelikle temizlik ve güvenlik en önemli iki faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.. Ayrıca gerek kurum içi gerek ise kurum çevresinin güvenliği son derece önemlidir. Bizim kurumumuzun tüm birim ve odaları kamera sistemi ile korunmakta olup veliler diledikleri saatte çocuklarını izleyebilirler. Ailelerden de beklentilerimiz olmaktadır. Hiçbir çocuk aynı karakter ve özelliğe sahip olmadığı için, çocuklarını en iyi tanıyanlar kendileri oldukları için mümkün olduğunca bize en doğru bilgiyi vermelerini istiyoruz.

-Yaz döneminde ne tür bir eğitim ve etkinlik programınız mevcut?

Şu an havuzumuz var. Çocuklar günün belirli saatleri burada çok keyifli dakikalar geçirmekte. Piknikler düzenleyerek doğa ile iç içe bir gün geçirmelerini sağlıyoruz. Tarihi ve turistik mekân gezileri düzenliyoruz. Bunların dışında kitap okuma ve çeşitli yaratıcı drama ve oyunlarıyla eğitimlerine katkı sağlıyoruz. Çocukların doğum günlerini okulda arkadaşlarıyla yaparak paylaşma duygusunu daha küçükken aşılamaya çalışıyoruz. Bunlar bizim yaz etkinliklerimiz asıl eğitim programlarımız eylül döneminde başlamakta. Eylül döneminde çocukların el becerilerini geliştirme amaçlı hamur oyunları, kesme alıştırmak için kesme, boyama ile ince motor hareketlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca sayısal ve sözel yani sayılar, harfler, renkler gibi temel kavramları öğretmeyi amaçlıyoruz.

-Öğrendiğimize göre çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi üstlenmişsiniz. Bize bu projenizden söz eder misiniz?

Her şeyin para olmadığının bilincinde ve biraz da yardımseverlik vasfıyla yola çıktık. Eşlerini kaybetmiş ve çalışmak isteyip de çocukları yüzünden çalışamayan, maddi anlamda da kreş veya anaokuluna veremeyecek 5 çocuğu biz hiçbir ücret talep etmeden okutmaya karar verdik. Hem çocuk temel anaokulu eğitiminden faydalanabilecek, hem de kadınlar iş hayatına girerek ailelerine ve kendilerine maddi bir kaynak sunmuş olacaklar. Bu konuda Ümraniye Belediyesi’nden alacağımız bilgiler doğrultusunda babası olmayan 5 çocuğun eğitimini biz karşılayacağız.

Duygu Demeti Anaokulu’nda eğitim görecek olan minikleri neler bekliyor?

Çocukların geleceğe en güzel şekilde hazırlanmasında önemli olan bilgi ve eğitim dışında o çocuğun fiziksel ve sosyal becerilerini ortaya çıkarmak, özgüvenini en iyi şekilde sağlayacak etkinlikler yaptırılmasıdır. Biz eğitimimizi elbette bir kenara koymuyoruz ama hem kültürel hem de sanatsal etkinliklerin çocuklar için daha etkili olduğunu düşünerek ağırlığımızı bu yönde veriyoruz.

Eğitim Anlayışımız

 Temel amacımız öğrencilere öğrenmeyi öğretmektir. Biz sevgi ve saygı ortamında öğrenilen bilgilerin kalıcı olduğuna inanıyoruz. Öğrencilerimizin öğrendiklerini çeşitli yaşantılar yoluyla içselleştirmeleri ve kalıcı hale getirmelerini sağlıyoruz.

        Eğitimde fiziksel şartların önemli olduğunu düşünüyoruz. Okulumuzun öğrenme alanlarını oluştururken detaylara dikkat ettik. Her şeyin dört dörtlük olmasını sağlamaya çalıştık. Eğitim araçlarının, mobilyaların, sağlıklı, kaliteli ve kullanışlı olanlarını özel imal ettirdik. Bilimsel yaklaşımlarla gelişim özelliklerine ve yaşlarına uygun olmasını sağladık.

     Öğretmenlerimizin gerekli akademik yeterlilik ve donanıma sahip olmalarının yanında öğretmenlik mesleğini sevmelerine ve çeşitli yeteneklere sahip olmalarına dikkat  ettik. Alan bilgisi, sınıf hakimiyetinin yanında sevgiyle yaklaşım, çalışkanlık, özveri, dürüstlük, sorumluluk  vb. meziyetleri taşımalarını önemsedik.

     Eğitim programlarımızı uygularken çocuklardaki bireysel farklılıkları dikkate alıyoruz. Asıl hedefimiz her çocuğun kendini aşmaya çalışması; gelebileceği en üst noktaya gelmesidir. Öğrencilerimizin güvenliği bizim için öncelikli konudur. Ev ortamı sıcaklığında, özgür bir öğrenme ortamı sunmayı hedefliyoruz.

      Eğitimin bir uzmanlık işi olduğunu düşünüyor,  en iyi bildiğimiz işi başarıyla yapıyoruz. Eğitimin uzun soluklu bir süreç olduğuna inanıyoruz. Eğitim sürecine ailenin etkin olarak katılımı esas tır. Eğitim yaklaşımımız aileye göre değil çocuğa göredir.  

      Eğitimde temel hedefimiz öğrencilerin kişisel yetenek ve becerilerini en üst düzeye çıkarırken onları bir üst eğitim kurumuna ve hayata hazır hale getirmektir.         

Duygu Demeti Anaokulu

Adres : Atakent Mah. Burç Cad. Balıkçı Plaza No:22, Ümraniye İstanbul, 34760

Tel :     0216 523 7771  Gsm:0530 076 41 10
web :     www.duygudemetianaokulu.com
E-Mail : info@duygudemetianaokulu.com
  • Anaokulundan Teklif Al
  • Should be Empty:

 

Bize Ulaşın

                                                                                  ANAOKULLARI BURADA DESIGN BY  GÖRSEL SUNUM