Ataşehir Hayat Montessori Anaokulu


Ataşehir Hayat Montessori Anaokulu

Kurucularımız


Kurucularımız
Elvan ÇENGELCİ ve Aylin ÖKMEN

Montessori

Montessori Felsefesi Nedir?

Montessori’nin eğitim felsefesi, çocuğa bakışı nedeniyle geleneksel anlayıştan çok ayrıdır. Montessori’ye göre çocuklar yetişkinlerden tamamen farklı bir biçimde öğrenir, düşünür ve algılarlar.
Çocukların kendilerine has ihtiyaçları ve hakları vardır. Yetişkinin çocuğun gelişim sürecinde yapabileceği tek şey çocuğun önündeki engelleri kaldırmak ve onun ihtiyaçlarını karşılamaktır.

  Montessori Eğitimi Nasıl Olur?

Hazırlanmış bir çevrede çocuk Montessori materyaller ile bireysel ilgi ve eğilimine göre deneyimler yapar ve çevreyi kavrar.
Eğitim, öğretmenlerin çocuklara sözcüklerle anlattıklarıyla değil, çocukların sosyal ve fiziksel çevrede geçirdikleri yaşantılarla gerçekleşir.
Eğitim, çocuğun kendi kendini inşa ettiği bu dönemde sahip olabileceği deneyimleri zenginleştirmek ve ilerleme yönünde tecrübeler sunabilmektir.

  Özgürlük ve Disiplin

Serbest çalışma Montessori pedagojisinin can alıcı noktasıdır. Burada çocuk neyle meşgul olmak istediğine, ne kadar ve kiminle olmak istediğini kendisi seçer.
Serbest karar vermek çocuğu,içinden gelen bir disipline sokar ve bu eğitimci tarafından belirlenmemiştir.
Bunun sonucunda sakin ve gergin olmayan bir atmosfer oluşur. Çocuklar hataları ile deneyim kazanırlar, doğru yaptıkları ile zaten doğal bir motivasyonla sevinirler. 
Bizlerin bu doğal süreci bozmaya hakkı yoktur.

Neler Yaparız

Günlük Yaşam Alanı

Küçük bir çocuk için, bulaşık ve sebze yıkamak, ayakkabı parlatmak gibi bir yetişkine doğal hatta monoton gelen işlerin özel bir yanı vardır. Bunlar, bir çocuk için heyecan vericidir. Çünkü bu davranışlar yetişkinleri taklit etme olanağı sağlar. Taklit ise erken çocukluk yaşlarında en güçlü dürtülerden biridir. Bu alanda yapılan çalışmalarla çocuklar günlük hayatta ihtiyaç duydukları becerileri hızla kazanırken, çalışmalardaki kurallı sıralamayı takip ederek detaylı takip etmeyi öğrenirler.

Duyusal Alan

Çocuğa dünyayı tanıyabilmesi için duyularını kullanmayı öğretir. Bilgi beceri ve kavramların kazanılması Montessori materyalleri kullanılarak sağlanır. Duyu eğitimi ile çocuk beş duyusunu kullanarak boyutları, ağırlıkları, geometrik cisimleri, sesleri, kokuları, tatları ve farklı yüzeyleri tanır ve öğrenir.

Dil Alanı Çalışmaları

Çocuklar bu alanda çalışmaya görsel okuma kartları ile başlarlar. Kabartma harfler ve haraketli alfabe ile devam ederler. Bu arada okuma istekleri asla bastırılmaz ve ilerideki öğrenmenin en önemli anahtarı olarak işlenir. Sorularına cevap bulabilmeleri için kitap incelemeleri teşvik edilir.

Okuma Yazmaya Hazırlık

Burada ilk hedef çocukların küçük kas koordinasyonlarını kalem tutabilecek olgunluğa ulaşmasını sağlamaktır. Metal çerçeveler ile sınırları belirlenmiş bir alanda kalem kontrolü sağlamaları, kabartma harfler ve sayılarla kas hafızası geliştirmeleri hedeflenir. El yazısına alt yapı oluşturabilecek çizgi çalışmaları ile yazma becerileri kazandırılır.Görsel okuma kartları, haraketli alfabe ve ses oyunları ile okumaya hazırlık yapılır.

Matematik Çalışmaları

Çocuklara erken yaşlarda somut matematik materyalleriyle çalışma olanağı sağladığında, onların matematikle ilgili pek çok gerçeği ve yeteneği kolayca ve zevkle kazanabildiği görülmüştür. Matematik çalışmalarında çocuklar çubuklar, boncuklar, markalar ve zincirler gibi pek çok materyali bir yerden bir yere taşıyarak, bir araya getirerek, ayırarak ,bölüştürerek, sayarak, karşılaştırarak matematiğin temel işlemlerini kendi kendilerini ortaya çıkarırlar.

Kültür - Coğrafya Çalışmaları

Puzzle haritalar sınıfta en fazla rağbet gören materyallerdendir. Çocuklar kıtaların, okyanusların ve ülkelerin yerlerini öğrenir, bu ülkelerin önemli özellikleri hakkında bilgi sahibi olur. Birçok coğrafik gerçeği somut olarak gördükleri gibi farklı kültürleri de tanırlar. Benzerlik ve farklılıkları karşılaştırma fırsatı bulurlar. Böylece dünya üzerinde yaşayan insanları anlamaları, tanımaları, hoş görmeleri ve sevmeleri daha kolaylaşır.

Etkinliklerimiz

 •  İngilizce

 •  Almanca

 •  Yoga

 •  Yaratıcı Drama

 •  Orff Müzik

 •  Halk Oyunları

 •  Ressamlar &Müzisyenler

 •  Gezi & Gözlem

 •  Yaratıcı Sanat

 •  Seminerler

Nano Hijyen

Okulumuzda Nano Dezenfektan AG ile hastalıklara dur diyoruz.
Kış aylarıyla beraber mikroplar, virüsler ve dolayısıyla bulaşıcı hastalıklar sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Yaşları nedeniyle bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmeyen çocuklarımız, mevsimsel hastalıklara daha kolay yakalanır. Yaşadığımız çevrenin temizlik ve hijyenine ne kadar dikkat etsek te çevremiz sıcak veya soğuk hava koşulları fark etmeksizin bakteriler ve virüsler ile çevrilidir. Birçok tedbir yöntemi ile bu virüs ve bakterilere karşı kendimizi korumaya çalışırız. Virüsler bağışıklığı henüz tam gelişmemiş çocuklar vasıtasıyla anaokullarına taşınır ve buradan da okul eşyalarına bulaşır. Böylece anaokulunuz, virüs ve bakterinin diğer çocuklara geçiş noktası haline gelir.

“ Nano Hijyen “ uygulaması ile anaokulunuzda ki yerleşik tüm virüs ve bakterilere karşı artık savunmasız değilsiniz.

Sağlık Bakanlığı ve TSE onay belgeli, Nano Hijyen Silperox uygulaması sonrasında, tüm ortamlar beş dakika içinde bilinen ve risk grubunda olan 650 bulaşıcı virüs ve bakteri yok olur. Uygulama sonrası okulumuz etkisini 3 ay boyunca koruyan Nano Hijyen ile hastalıklara kapısını kapatmış olacaktır.

Alışılan temizleme yöntemleri ile yapılan temizlik kısa süreli hijyen sağlamaktadır. Bu yöntemler ile yapılan temizlik işlemleri sonrasında birçok bakteri ve virüs üremeye devam ederler ve hatta bazı bakteri ve virüsler birçok temizlik malzemesine dayanacak kadar güçlüdürler. Bunun yanı sıra kullanılan birçok temizlik malzemesi insan sağlığına ciddi zarar vermekle beraber kanserojen maddeler içermektedir. Nano Hijyen Silperox uygulaması ile çok güçlü anti bakteriyel ve anti viral etkinlik başlar ve kızamık, grip, boğmaca, menenjit, kabakulak, zatürre, zona, kuş gribi, domuz gribi, koli basili gibi birçok hastalığın yayılması ve bulaşması engellenir.

 

Atatürk Mahallesi Girne Cad. Şeref Sok. No.17/1 34746
Ataşehir-Istanbul

0216 629 02 22

0533 760 38 87

0538 818 35 04

hayatagaci2016@hotmail.com

Facebook adresimiz:  https://www.facebook.com/Ata%C5%9Fehir-Hayat-A%C4%9Fac%C4%B1-Montessori-Okulu-1739159089635430/

 • Anaokulundan Teklif Al
 • Should be Empty:

 

                                                                                  ANAOKULLARI BURADA DESIGN BY  GÖRSEL SUNUM